Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nadmiar alkoholu -co się wtedy dzieje z mózgiem?

alkohol zdrowie trucizna

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
1 odpowiedzi na ten temat

#1 tarwan

tarwan

  Administrator

 • Administrators
 • 96 postów
 • LocationSpace

Napisany 07 January 2017 - 09:46 AM

Jedna kolejka, druga, trzecia, czwarta… Potem helikopter i czarna dziura. A następnego dnia uporczywie powracające pytania: "co się wczoraj działo?" i "po co tyle chlałem?"

Istnieją dwa rodzaje urwanych filmów po alkoholu. Pierwszy z nich, znacznie delikatniejszy, wiąże się z utratą świadomości tego, co robiło się podczas picia, przy czym wspomnienia zwykle wracają, kiedy ktoś nam przypomni co robiliśmy. Drugi gatunek, znacznie paskudniejszy, oznacza wyrwę w pamięci, na którą nie działa nic, nawet obfity materiał filmowo-zdjęciowy i relacje przerażonych naocznych świadków. Oba wymienione typy mają wspólne podłoże: neurofizjologiczne zaburzenia w hipokampie - elemencie mózgu odpowiedzialnym za pamięć.
post-3-0-06716900-1389165701_thumb.png 

Trucizna zwana alkoholem zakłóca pracę receptorów kwasu glutaminowego w hipokampie. Jest to bardzo istotne, bowiem kwas glutaminowy jest neuroprzekaźnikiem - związkiem, umożliwiającym przewodzenie impulsów nerwowych, czyli informacji. Podczas trwania zakłóceń, alkohol powstrzymuje niektóre receptory przed właściwym działaniem, jednocześnie aktywując inne. Wskutek tego procesu neurony wytwarzają sterydy, blokujące im możliwość nieskrępowanej komunikacji z innymi neuronami. Krótko mówiąc, współpraca zaczyna szwankować, co skutkuje problemami z długotrwałym wzmocnieniem synaptycznym (LTP), czyli wzmocnieniem przekazywania sygnału z neuronu do neuronu (mechanizm ten jest podstawą uczenia się oraz zapamiętywania informacji i polega z grubsza na tym, że połączenia częściej używane stają się silniejsze).

Przekładając to na nieco bardziej zrozumiały język, chodzi o amnezję następową, w przypadku której zanik pamięci obejmuje czas po wydarzeniu, bo mózg traci umiejętność tworzenia nowych wspomnień. Oczywiście późniejszy brak pamięci wcale nie powstrzymuje nas przed wysyłaniem głupich SMS-ów albo zamieszczaniem na Facebooku statusów, po przeczytaniu których mamy następnego dnia ochotę przywiązać sobie kamień do szyi i zanurkować w najbliższym zbiorniku wodnym. Zresztą, każdy doskonale zna skutki zatrucia alkoholem.
Czy w takim razie istnieją skuteczne sposoby na omijanie urwanego filmu? Tak: nie pić. Poza tym należy pamiętać, że kiedy zasiadamy przy kuflu piwa, flaszce wódki albo jakimkolwiek innym naczyniu z alkoholem, nie należy tego robić z pustym żołądkiem. Wolniejsze spożywanie jest również niezłym pomysłem - badania wskazują, że głównym sprawcą utraty świadomości jest nagły skok stężenia alkoholu we krwi, zwykle powyżej 1,5 promila. Znacznie gorzej mają tu kobiety, u których poziom promili we krwi podnosi się znacznie szybciej niż u mężczyzn. Mają nie tylko mniej wody w organizmie, co wpływa na rozrzedzenie alkoholu, ale i mniej dehydrogenazy alkoholowej, czyli enzymu wpływających na odporność na alkohol. Na pocieszenie możemy dodać, że proces detoksykacji alkoholu przy udziale dehydrogenazy prowadzi do powstania aldehydu octowego, związku bardzie toksycznego od etanolu, za co osoby z mocną głową płacą dotkliwszym kacem, częstszą skłonnością do alkoholizmu i zachorowalnością na marskość wątroby.

Amerykański ekspert od spraw uzależnień Elvin M. Jellinek, autor pionierskich badań dotyczących utraty świadomości po alkoholu, nie miał wątpliwości co do tego, że urwany film jest oznaką alkoholizmu. Jednak współcześni naukowcy nie podzielają tego poglądu - ich zdaniem wszystko sprowadza się do wspomnianego skoku stężenia alkoholu we krwi, co może się przytrafić każdemu. Każdemu, kto nie zachowuje umiaru. Są wprawdzie osoby z genetycznymi skłonnościami do uzależnienia od alkoholu, ale kluczowe jest poznanie granic własnych możliwości i samodyscyplina. Jak w życiu.#2 tarwan

tarwan

  Administrator

 • Administrators
 • 96 postów
 • LocationSpace

Napisany 10 February 2017 - 08:06 AM

Załączony plik  16427592_10207724008007767_3082535260690978103_n.jpg   31.17KB   0 pobrań


0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników